S akými robotickými stavebnicami môžeme pracovať s deťmi?

Robotické stavebnice sú veľmi atraktívne pre malých aj veľkých. Sama som si to vyskúšala na vlastnej koži. Dnes už existuje pomerne veľa rôznych robotov, ktoré sa dajú kúpiť v bežnom hračkárstve, alebo na špecializovaných stránkach. V nasledujúcom článku nájdete niečo práve o robotoch 🙂

Lego WeDo 1.0

Zdroj obrázka: https://education.lego.com/en-us/products/lego-education-wedo-construction-set/9580

Robotnice Lego WeDo sú naozaj pre malých aj veľkých. Existuje základná a rozšírená sada, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Programovací softvér je jednoduchý na ovládanie a prácu s ním pochopí už malé dieťa. Na internete sa nachádza pomerne dosť návodov aj videí o tom, ako pracovať s touto stavebnicou. Na oficiálnej stránke Lega sa nachádzajú návody na niekoľko ľahších aj ťažších konštrukcií. Mňa osobne práca s touto stavebnicou začala veľmi baviť. Pracovali sme s ňou na vysokej škole vrámci jedného predmetu. Nasledujúce video obsahuje naše postavené roboty, ktoré sme postavili pomocou návodov z oficiálnej stránky:

 

Lego WeDo 2.0

Zdroj obrázka: https://education.lego.com/en-us/products/lego-education-wedo-2-0-core-set/45300

Lego WeDo 2.0 je novšou stavebnicou. Nepracovala som s ňou zatiaľ, ale videla som ju. Vyzerá podobne ako 1, ale má trošku iný softvér a dá sa už programovať aj pomocou aplikácie na mobil/tablet, nie len cez počítač. Zatiaľ neviem ako sa líšia jednotlivé komponenty stavebnice.

Lego Mindstorms NXT a EVE

Zdroj obrázka: https://www.lego.com/en-us/mindstorms/build-a-robot/ev3rstorm

S touto stavebnicou som pracovala raz. Je zložitejšia, obsahuje viac senzorov, iné komponenty. Základnou časťou je riadiaca jednotka NXT, ktorá je programovateľná. Na krúžku máme aj túto stavebnicu, ale nepodarilo sa nám ho rozhýbať. Pravdepodobne je vybitá jednotka NXT alebo je problém v niečom inom. Každopádne programovať tohto robota je už o kúsok náročnejšie, ale pre starších žiakov určite zaujímavejšie.

Fishertechnik Robotics

Zdroj obrázka: https://www.fischertechnik.de/en/products/playing/robotics/524328-robotics-txt-discovery-set

S robotmi Fishertechnik sme na krúžku pracovali najviac. Sú to väčšinou fyzikálne roboty. Snažia sa vysvetliť nejaké fyzikálne zákonitosti. Tento robot na obrázku je programovateľný. Obsahuje riadiacu jednotku a taktiež kameru. Ku robotovi je aj softvér. Robot z obrázka zatiaľ nie je dostavaný, ale skúšali sme stavať iné typy tohto robota, ktoré mali kameru a tie fungovali dobre. Tieto roboty deti bavili.

Bee-Bot

Bee-Bot
Zdroj obrázka: https://www.nomiland.sk/bee-bot/

Bee-Bot je robotická hračka už pre deti navštevujúce materské škôlky, ale pomerne zaujmavo sa s ním dokáže zahrať aj staršie dieťa. Úlohou dieťaťa je naprogramovať včielku tak, aby prešla určitú trasu.

Albi Robot

Zdroj obrázka: https://eshop.albi.sk/robot/

Pracuje sa s ním veľmi podobne ako s Bee-Botom. Má však dizajn vhodnejší pre staršie deti a tlačidlá, ktorými sa ovláda sú tiež trošku ťažšie na pochopenie. Je doplnený o magnet, ktorým môže zbierať kovové mince a dá sa do neho pripojiť ceruzka. Potom dokáže kresliť po papieri. Taktiež veľmi vhodný robot pre deti.

Robotika je veľmi zaujímavá a deti bude určite baviť. Skupiny detí by však mali byť malé, len dvojice, maximálne trojice, inak ich to prestane baviť. Niektoré roboty sú jednoduché a zvládne ich aj jednotlivec. Záleží na náročnosti…
Poznáte iné robotické stavebnice? Aké? 🙂 Napíšte mi do komentárov Vaše skúsenosti s robotmi.

Ivetka